Kipra (2020)

Informācija par kūrortu

Kipras republika ir maza valsts Vidusjūras austrumu piekrastē un ir trešā lielākā Vidusjūras sala. Kiprā atpūtniekus gaida klasiska atpūta ar attīstītu tūrisma infrastruktūru, siltu jūru un labu servisu. Tūrisms ir visnozīmīgākā valsts saimniecības darbības nozare un Kipras iedzīvotāji ar lielāko prieku uzņem viesus.

Kipras teritorijā atrodas daudz līču, zaļās ielejas iekļauj kalni. Salas īpatnības ir kalnu ķēdes, kas atrodas paralēli viena otrai. Gar ziemeļu piekrasti stiepjas Kirēnijas kalni, no kuriem skaidrā laikā paveras skats uz Anatolijas piekrasti (80 km no salas). Kipras Dienvidaustrumu daļu aizņem Trodos kalnu masīvs. Šeit atrodas Olimps (1951 metrs) - augstākais salas punkts.

Valodas: grieķu, turku. Visur tiek izmantota arī angļu valoda, franču un vācu retāks. Pietiekami liela daļa viesnīcās strādājošā personāla runā arī krievu valodā.

Iеdzīvotāju īpatsvars: pēc 2013. Gada beigās ievāktajiem datiem:

72%: Grieķi-kiprieši (690,900);

17.6%: Ārvalstu rezidenti (167,100);

9.6%: Turki kiprieši (91,000).

Valsts iekārta: Neatkarīga suverēna Kipras republika, kuru pārvalda prezidents un likumdošanu īsteno vienpalātas parlaments.

Reliģija: Kiprā ir ticības brīvība.

Pareizticīgie – 77%, Islamticīgie – 18%,citu konfesiju pārstāvji – 5%.

Klimats: Kiprā valda Vidusjūras klimats ar garu, sausu vasaru no maija vidus līdz oktobrim un maigu ziemu no decembra līdz februārim, kas , savukārt, sadalās īsos rudens un pavasara periodos. Pašā karstākajā laikā jūlija un augusta mēnešos temperatūra dienā svārstās diapazonā no 38°C līdz 27°С. Janvārī, kas ir pats aukstākais mēnesis, vidējā diennakts temperatūra ir 10°С.

Bankas un valūta: 2008. gada 1. janvārī Kipras republika ieviesa eiro valūtu (€) kā oficiālo valūtu valstī, ar to aizstājot Kipras mārciņu (CY £). Valūtas maiņu var veikt bankā, lidostā, maiņas punktos un viesnīcās. Banku darba laiks 08:30 līdz 13:00, nestrādāsestdienās un svētdienās. Viesnīcās, lielveikalos un restorānos pieņem kredītkartes. 

Vietējā virtuve

Vietējā virtuve harmoniski apvieno labākās grieķu un austrumu virtuves tradīcijas. Viena no grieķu tradīcijām ir uz grila gatavots ēdiens,  daudz svaigu dārzeņu, biezeņzupu un “grieķu kafija”. Austrumi papildina Kipras virtuvi ar kariju, ingveru un dažādām garšvielām. Daudzie restorāni un kafejnīcas piedāvā plašu ēdienu sortimentu gan no nacionālajām, gan Eiropas virtuvēm.

KŪRORTI

AIJANAPA

Jauniem un aktīviem tūristiem ieteicam doties uz Aijanapas kūrortu, kas slavens ar savu skaļo nakts dzīvi, daudzajiem klubiem un tavernām. Kūrorts atrodas salas austrumu daļā 8 km attālumā no ģimenes atpūtas vietas Protarasas. Labākās Kipras zeltainās pludmales atrodas tieši šajā rajonā Visas Aijanapas pludmales apzīmētas ar zilo karogu pateicoties tīrības līmenim, infrastruktūrai un nemainīgi augstajiem ES standartiem. Tā pat šajā piekrastes daļā ir labi attīstītas nemotorizētas ūdens izklaides. Pašas populārākās kūrorta pludmales ir: dzīvā NISSI BEACH ar pludmales diskotēkām, mierīgākā, uz ģimenes atpūtu orientētā MAKRONISOS BEACH un pieticīgā, taču burvīgā GRECIAN BAY.

LIMASOLE

Limasole atrodas Akrotiri līča krastā starp senajām Kurion un Amatus pilsētām. Šodien tā ir ne tikai otra lielākā salas pilsēta, bet tajā atrodas arī galvenā tirdzniecības osta. No Amatus līdz Limasoles centram gar piekrasti stiepjas kūrorta zona. Šī pilsēta skaitās viena no jautrākajām vietām uz salas, te ir daudz klubu un izklaides iestāžu. Svarīgs moments ir arī galveno apskates objektu novietojums, jo pilsēta atrodas starp Pafosu un Aijanapu. Aktīvās atpūtas cienītājiem ieteicam vērst uzmanību tieši uz Limasoles kūrortu. Tūristus ar bērniem Limasolē gaida trīs akvaparki, zooparks un Kiprā vienīgais lunaparks.

LARNAKA

Trešā lielākā pilsēta valstī, kas ik gadu uzņem lielu tūristu skaitu un ir cenu ziņā izdevīgākais kūrorts. Larnaka atzīta par Kipras senāko pilsētu un arheologu atrastās vēstures liecības vēsta par cilvēku esamību šajās vietās jau pirms 6000 gadu. Infrastruktūra šeit piemērota ērtai un mierīgai atpūtai. Vairums viesnīcu atrodas Larnakas tūrisma zonā, ka atrodas līča smilšainajā piekrastē uz austrumiem no pilsētas. Jūra šeit nav dziļa, krasts ļoti lēzens un ir piemērots atpūtai ar maziem bērniem. Zemūdens peldēšanas mīļotājiem būs interesanti aplūkot nogrimušo kuģi “Zenobija”, kura augšējā daļa atrodas 18 metrus zem ūdens, bet viss pārējais 42 m dziļumā.

PAFOSA

Pilsēta, kas atrodas starp krastu un Trudos kalniem Kipras dienvid rietumu daļā. Pafosa ir elitārākais salas kūrorts. Teiksma par to, ka šī ir grieķu dievietes Afrodītes dzimtene, devusi savu artavu daudzu vietu nosaukumos un piešķīrusi pilsētai romantisku veidolu. Pafosa ir viena no senākajām Kipras pilsētām, kas Romas impērijas laikā bija Kipras galvaspilsēta. Mūsdienīgā pilsēta sadalīta divās daļās- augšējā Pafosā (pilsētas komerccentrs) un apakšējā Kato Pafosa (šeit atrodas vairums apskates objektu, restorānu un viesnīcu). Labākā kūrorta smilšu pludmale atrodas Koral Bei līcī. Tūristiem ar bērniem jāņem vērā, ka šis kūrorts nav orientēts uz atpūtu ar bērniem.

PROTARAS

Neliels ciemats, kas atrodas 8 km attālumā uz dienvidrietumiem no viena no pašiem populārākajiem jauniešu kūrortiem Aijanapa. Protaras skaitās piemērots ģimenes atpūtai, tas ir kluss kūrorts dabas krāšņuma iekļauts. Pilsēta ir pietiekami jauna un aizvien attīstās, tāpēc šeit ir salīdzinoši maz cilvēku. Skaisti un klinšaini līči un neatkārtojamas smilšu pludmales ar katru gadu piesaista aizvien jaunus viesus. Piekrastē ir vairāki nelieli līči un pati populārākā kūrorta pludmale ir Vīģu koka pludmale.