Jaunumi

10 visbīstamākās pasaules pludmales

09.11.2011 14:19

1. Kvinslendas pludmales un Tivi sala (Austrālija): indīgās kombomedūzas

Tiek uzskatīts, ka Austrālijas pludmales ir visbīstamākās pasaulē. Neņemot vērā haizivju uzbrukumus, kuri Austrālijā ir bieža parādība, gandrīz katru gadu ziemeļu piekrastes kūrortos atpūtnieki kļūst par kombomedūzu uzbrukumu upuriem. Tām, kā zināms, piemīt viena no visstiprākajām dzīvnieku izcelsmes indēm un apdegums, kuru izsauc medūzu dzeloņainās šūnas, var novest pie letāla iznākuma vien dažu minūšu laikā. Pie tam, šīs medūzas ir diezgan nemanāmas un ieraudzīt tās ūdenī nav vienkārši.

Sadursme ar tām ir visvairāk iespējama Timoras un Arafūras jūras ūdeņos, kuri apskalo Tivi salu pludmales teritorijas un Kvinslendas štata ziemeļ- austrumu piekrasti. „Jūras lapsenes”- tā dažreiz sauc šīs medūzas, kuras ir kļuvušas par šo kūrortu savdabīgu simbolu: 2011. gadā Austrālijā par tika izlaista sudraba monēta ar šī briesmoņa attēlu.

Taču letāli iznākumi tikšanās ar kombomedūzām rezultātā tomēr ir visai reti. Visievainojamākie ir to upuri- bērni: tieši viņi visbiežāk neizdzīvo pēc iegūtajiem apdegumiem. Tā no 30 reģistrētiem medūzu uzbrukumiem Austrālijas piekrastē pēdējo 20 gadu laikā, 12 gadījumi beidzās ar bērna nāvi. Taču neskatoties uz to, pagājušajā gadā brīnumainā kārtā izdevās izglābt 10 gadus vecu meiteni, kura tika atvesta uz slimnīcu ar daudziem apdegumiem.

Lai izvairītos no riska, speciālisti iesaka izvairīties no peldēm Austrālijas ziemeļu piekrastē no oktobra līdz aprīlim, īpaši dienas otrajā pusē, kad medūzas ir visaktīvākās.

Sīkāka informācija: www.health.nt.gov.au/Stinger_Season/index.aspx

 

2. Fish Hoek pludmales (DĀR): baltās haizivis

Keiptaunas piekraste ne reizi vien ir tikusi atzīta par visbīstamāko tūrisma vietu pasaulē: Atlantijas okeāna ūdeņos, kuri apskalo Vesternkeipas provinces krastus, mitinās viena no lielākajām balto haizivju populācijām pasaulē; līdz ar karstuma iestāšanos tās kļūst īpaši agresīvas.

Un pat neskatoties uz to, ka vairākumā vispopulārākā Dienvidāfrikas kūrorta Fiš Huk pludmaļu, jau pagājušā gadsimta 60- tajos gados tika uzstādīti zemūdens tīkli, izvairīties no plēsoņu uzbrukumiem tomēr neizdodas. Tā 2010. gadā šeit tika reģistrēts 21 neprovocēts haizivs uzbrukums, 6 no kuriem beidzās ar nāvi.  Pēdējais haizivs uzbrukums cilvēkam pie krasta līnijas bija pagājušā gada janvārī un tas bija īpaši cietsirdīgs: saplosītā vīrieša ķermeņa daļas policija ‘zvejoja’ ārā visa nākamā mēneša laikā.

Tiem, kuri vēlas atkārtot nelaimīgā likteni, var sekot līdzi balto haizivju aktivitātei organizācijas Shark Spotters mājaslapā, sadaļā  «shark activity»: pēdējais ziņojums, par balto plēsoņu aktivitāti tika reģistrēts 21. jūnijā.  

Sīkāka informācija: www.sharkspotters.org.za

 

3. Zipolite Beach (Meksika): spēcīga zemūdens straume

Klusa un maza pludmale ar zīdainām baltām smiltīm un tirkizzilajiem Klusā okeāna ūdeņiem vilina daudzus tūristus. Taču vietējie iedzīvotāji labprāt izvairās no šīs vietas- īpaši periodā no aprīļa līdz jūnijam, kad ūdens, kā pieņemts šeit teikt ‘saceļās’.  

Šī sacelšanās ir izteikta ar zemūdens straumi, tai skaitā pretstraumi, kuru ir grūti pamanīt no krasta. Turklāt vasaras mēnešos  pilnmēness periodā parasti ir eksteritoriālo ūdeņu paisumi un bēgumi, ar kuru straumes spēku ir grūti tikt galā pat pieaugušam cilvēkam. Bīstamība palielinās jūras klinšu un aizu dēļ , kuras slēpjas okeāna dzelmē.

Katru gadu Meksikas varas iestādes tērē pieklājīgas naudas summas glābēju darba organizācijai un patiesi, sākot ar 2007. gadu  pludmalē nav ticis reģistrēts neviens nāves gadījums (kaut gan 2001. gadā bija oficiāli glābti 180 cilvēki, kuri netika galā ar straumi un ignorēja krastā uzstādītos sarkanos karogus).  

Jāņēm vērā, ka pludmales un ielīča nosaukums- Zipolite, ir visai tramīgs pats par sevi: tulkojumā no vietējā sapoteku dialekta tas nozīmē «mirušo krasts ». Taču neskatoties uz to, pludmale ir slavena kā viena no galvenajiem nūdistu un hipiju no visas pasaules tūrisma mērķiem vasarā: atpūta šeit nav dārga, taču vietas ir ļoti skaistas.  

Sīkāka informācija: www.tomzap.com/zip-dang.html

 

4. Bikini atolls (Maršalu salas): augsts radiācijas līmenis

Šis nelielais atolls Klusajā okeānā ir slavens ne tikai ar to, ka ir devis nosaukumu peldkostīmam, ar efektīvu parādīšanos kurā slavena kļuva Bridžita Bardo filmā «Un Dievs radīja sievieti ». Periodā no 1946. līdz 1958. gadam, ASV izmantoja salu atombumbu un ūdeņraža bumbu izmēģinājumiem, operācijas «Krustceles» laikā. Izmēģinājumu gaitā 1954. gada 1. martā, sala tika gandrīz pilnībā izpostīta. Tā rezultātā vairāk nekā 800 Klusā okeāna atolla iedzīvotāju  nomira no dažādām onkoloģiskām saslimšanām, kuras izraisīja kodolizmēģinājumi.

Radiācijas līmenis šeit joprojām ir augstāks par normu: vidējā ārējās radiācijas deva sastāda šeit apmēram 3,8 Р/h. Taču joprojām daudzi uzskata, ka dažas Bikini pludmales ir visai piemērotas atpūtai: tūristus no visas pasaules pievelk „kodolsalas” izolētība. Jāpiemin, ka nokļūt atollā nav nemaz tik vienkārši: tas ir izdarāms vai nu Centrālās Klusā okeāna ekspedīcijas niršanas laikā, vai arī tūrista kārtā, pasūtot tūri oficiālajā Bikini mājaslapā. Septiņu dienu braucieni parasti notiek no aprīļa vidus līdz novembrim, 12-15 cilvēku grupās.

Sīkāka informācija: www-ns.iaea.org/appraisals/bikini-atoll.asp

 

5. New Smyrna pludmales (ASV): haizivis, nelaimes gadījumi, zibens spērieni

Viena no centrālajām Floridas pludmalēm ir pelnīti ieguvusi visnelaimīgākā štata kūrorta slavu. 2010. gadā šeit tika reģistrēti 640 dažādu ūdenstransportu sadursmes, 68 no kuriem beidzās ar nāvi- vislielākais nelaimes gadījumu ūdenī skaits, kurš jebkad ticis reģistrēts ASV pludmalēs.  Speciālisti skaidro to ar pludmales pārpildījumu: glābējiem un ūdens patruļai gluži vienkārši nav iespējas pilnīgi visiem izsekot.

Turklāt, New Smyrna ir bīstama arī biežo zibens spērienu dēļ. Pēdējo 50 gadu laikā no zibens spērieniem šeit ir gājuši bojā 459 cilvēki. Pēc drošības dienesta darbinieku vārdiem, cilvēki pludmalē ir visaugstākie punkti un tas nozīmē to, ka negaisu laikā tie apriori kļūst par mērķiem zibeņiem.  

Papildus visam pārējam un neatkarīgi no laikapstākļiem, pludmales New Smyrna atpūtnieki ir mērķi arī haizivīm. Pagājušajā vasarā 13 cilvēki tika sakosti, par laimi tikai  1 gadījums izrādījās nāvējošs. Tāpēc nav brīnums, ka cilvēku evakuācija ar tam sekojošu ilgstošu pludmales teritorijas slēgšanu ir diezgan bieža parādība.  

Sīkāka informācija: www.cityofnsb.com

 

6. Copacabana pludmale (Brazīlija): augsts noziedzības līmenis

1950- tajos gados kalpojusi par atpūtas laukumu augstākās sabiedrības krējumam, šodien Kopakobana pludmalei Rio de Žaneiro ir nelabvēlīgākās atpūtas vietas reputācija: noziedzības indekss šeit ir viens no augstākajiem Brazīlijā. Laupīšanas, prostitūcija, narkotiku tirdzniecība, izvarošanas un pat bērnu nolaupīšanas, ir šīs vietas ikdienas parādība. 2010. gadā par dažāda smaguma noziegumu upuriem šeit kļuva vairāk nekā 80 cilvēku un 30 cilvēku tika nogalināti. 

Brazīlijas valdībai šis reģions ir viens no visproblemātiskākajiem: tieši Kopakobanas rajonā, pēc policijas datiem, dzīvo lielākais narkobaronu un mafijas darboņu skaits. Atpūtnieki stāsta, ka bīstamība sagaida tūristus te tikai pašā Kopakobanas pludmalē- arī viesnīcās, kuras atrodas krastā, ne viss mēdz būt mierīgi. Tiem kuri saņemas izīrēt, piemēram, jahtu, ir jāpatur prātā, ka Kobakobanas ūdeņos ir bieži pirātu uzbrukumi. 

Sīkāka informācija: www.copacabana.info/Copacabana-beach-blog.html

 

7. Repulse Bay (Honkonga): atkritumi

Oriģinālais kīniešu nosaukums  šim salas ielīcim Honkongas dienvidos tulkojumā nozīmē „vieta, kur ligzdas vij kaijas”. Taču putni jau sen ir pametuši šo līci: atkritumi un dažāda veida ūdens piesārņojums ir tipiskas pilsētas pludmaļu problēmas- Repulse Bay tās ir sasniegušas maksimumu.  

Celtniecības darbi, kuri tika aizsākti  XX gadsimta sākumā, rada milzu bojājumus visa rajona ekoloģijai: ražošanas atkritumi tiek izmesti tieši Dienvidķīnas jūras ūdeņos. Līča ūdens piesārņojums ir tik liels, ka dažās tā vietās bija radušās  «sarkanās straumes » un epidemioloģiskās ūdens sastāva analīzes uzrāda tajā rekordlielu ķīmisko elementu daudzumu. Tas viss ir novedis pie baktēriju un ūdenszāļu- parazītu vairošanās, kuri nogalina visu jūras dzīvību un turklāt tiem piemīt noturīga un spēcīga smaka. Vietējie iedzīvotāji un ekoloģiskās organizācijas ne reizi vien ir centušās cīnīties ar industriālo patvaļu: periodiski šeit tiek rīkoti streiki un protesta akcijas reģiona aizstāvībai. Taču varas iestādes svarīgāku par ekoloģisko ieguvumu uzskata iedzīvotāju dzīves ērtības: nekustamais īpašums Repulse Bay rajonā tiek uzskatīts par viselitārāko un dārgāko visā Honkongā.  

Sīkāka informācija: www.beachwq.gov.hk/en/story_repulse.aspx

 

8. San Paulu pludmales (Brazīlija): piraņjas

Slavenā Teodora Rūzvelta ceļojuma uz Amazoni laikā, kad viņš redzēja kā par miesasēdāju piraņju upuriem kļūst lieli dzīvnieki un dzirdējis stāstus par dzīvi apēstiem vietējiem aborigēniem, attieksme pret piraņjām nav mainījusies. Upes plēsoņās līdz pat šīm brīdim ir bīstamas cilvēkiem.

Visaktīvākās tās ir dienvid-austrumu Amazones pietekās Brazīlijā. Tā 2002. gadā Conceicao pludmalē Santa Krusas pilsētā piecu vīkendu laikā par «upes hiēnu » upuriem kļuva 38 peldētāji. Vēl divi zivju agresijas viļņi tika reģistrēti 2003. gadā Itapui un Iakanga pilsētu pludmalēs: tur 2 nedēļu laikā no piraņjām cietuši vairāk nekā 50 cilvēki. Pēc pēdējiem datiem visbīstamākās ir San Paulu pilsētas pludmales, kur 2009. gada decembrī piraņjas sakoda 74 cilvēkus. Un kaut gan oficiālo ziņojumu par cilvēku bojāeju nav, ir tikuši reģistrēti daudzi atpūtnieku pirkstu amputācijas gadījumi.

Ekologi skaidro upes plēsoņu agresijas uzliesmojumus  ar iejaukšanos to dabiskajā mitināšanās zonā: dambju celtniecība rada apstākļus nekontrolējamai piraņju vairošanai un kā rezultātā rodas piraņju ligzdas tur, kur tām nebūtu jābūt- sabiedriskajās peldvietās.

Piraņjas sasniedz līdz pat 30 cm garumā, pieaugusi piraņa var viegli pārkost cilvēka pirkstu. Jāatceras, ka ne visas piraņjas ir plēsīgas: dažas no tām pārtiek no augiem, jūraszālēm un sēklām. Tāpēc daudzās šausmu filmas, veltītās asinskārajiem un nežēlīgajiem jūras plēsoņām, sniegtā informācija daudzējādā ziņā, kā apgalvo biologi, ir banāls pārspīlējums.

Sīkāka informācija: animal.discovery.com/fish/river-monsters/piranha-fish

 

9. Virdžīnijbīčas pludmales (ASV): savvaļas lapsu uzbrukumi

Virdžīnijbīča ir pieminēta pat Ginesa Rekordu grāmatā: tā ir pilsēta ar visgarāko Atlantijas piekrastes un Česapīkas līča sabiedrisko pludmali. Turklāt, tā tiek uzskatīta arī par vienu no tīrākajām un labvēlīgākajām kūrortpilsētām Amerikā.  

Taču Virdžīnijbīčas parki un pludmales piesaista  ne tikai tūristus, bet arī savvaļas zvērus. Traku lapsu uzbrukumi cilvēkiem ir kļuvuši biežāki sākot ar 2010. gada jūniju un 2011. gada martā lapsa uzbruka trim pludmales apmeklētājiem, sakožot un saskrāpējot tos.

Meža zvēru uzbrukumi Virdžīnijbīčā vispār ir diezgan bieži: papildus savvaļas lapsām, 2006. gada rudenī The Magazine of Virginia Beach arī ziņoja, ka pludmales meža zonā atkritumu tvertņu tuvumā tika manīti savvaļas jenoti un vāveres- potenciālie dažādu slimību izplatītāji.  

Sīkāka informācija: www.virginiabeach.com

 

10. Cable Beach (Austrālija): krokodili

Ne tik sen biologu uzmanību piesaistīja 22 km garā Cable Beach pludmale Austrālijas pilsētā Brumē. Tieši tur tika reģistrēti daudzkārtēji milzu reptīliju parādīšanāš gadījumi un pavisam nesen, pirmdien, 25. jūlijā, pludmale kārtējo reizi tika oficiāli slēgta.

Kā bioloģiskā suga, krokodili atrodas Austrālijas likumdošanas apgādībā un to medības ir aizliegtas kopš 1974. gada. Tieši tas, kā atzīmē speciālisti, ir kalpojis par iemeslu plēsoņu aizvien biežākajiem uzbrukumiem.  2009. gadā, pēc veselas uzbrukumu sērijas, tai skaitā arī bērniem, aktuāls ir kļuvis strīds par daļējas reptiļu ķeršanas atļaušanu (vismaz pa 25 dzīvniekiem gadā). Taču Austrālijas varasiestādes nav devušas tam piekrišanu baidoties, ka šādi pasākumi piesaistīs tūristus, kuri sapņo iegūt savā īpašumā krokodila žokļus kā medību  trofeju.

Parasti krokodilu uzbrukumu Austrālijā notiek Ziemeļu teritorijas pludmalē- tādos populāros kūrortos, kā Kvinslenda un Darvinas pilsētas apkaimē. Pēdējo 25 gadu laikā šeit tika reģistrēti vairāk nekā 10 nāves gadījumi plēsoņu uzbrukumu cilvēkiem dēļ.  

Sīkāka informācija: www.westernaustralia.com

67212121


67334423


66220220


67315800


67283882


66220220


67280711


27779904


67085085


29898619Antālija (2020)

Antālija – kūrortpilsēta un osta Turcijas dienvidos, Antālijas provinces administratīvais centrs atrodas 30 m augstumā virs jūras līmeņa. Antālijā dzīvo 677 tūkstoši cilvēku (2005 g.), līdz 2 miljoniem cilvēku vasaras periodā. &S...

Lasīt tālāk

Krētas sala (2020)

Krēta ir grieķu zemes patiess dārgums, kurš atklāj noslēpumus un vērtības, kuras sala glabājusi jau gadsimtiem ilgi. Tā ir saules pielieta vieta ar sirsnīgiem un lepniem cilvēkiem, kuriem nācies piedzīvot gan daudz slavas, gan dzīves mirkļu...

Lasīt tālāk

Rodas sala (2020)

Rodas sala- tā ir bruņinieku sala un īstens Vidusjūras dārgums, paša saules Dieva Heliosa staru apspīdēts. Ilgu laiku Egejas jūra slēpa šo līdzīgo vietu no cilvēkiem un Dieviem, bet kā vēsta sena leģenda- reiz viļņiem atkāpjoties un ...

Lasīt tālāk

Korfu sala (2020)

Senatnē zināma kā Kerkira-mūsdienās daudziem labāk zināma ar nosaukumu Korfu sala līdz pat šim laikam nav zaudējusi savu pievilcību. Gleznainie dabas skati vijas ar unikālo vietējo arhitektūru, radot neatkārtojamu un apburošu iespaid...

Lasīt tālāk

Hurgada

Atzīts tūrisma centrs Sarkanās jūras krastā. Pilsēta Hurgada atrodas 500 km uz dienvidaustrumiem no Kairas. Šeit cauru gadu spīd saule, gar krastmalu stiepjas nebeidzamas pludmales uz vientuļo kalnu fona, lieliskas sērfošanas un zemū...

Lasīt tālāk

Šarm el Šeiha

Sinajas pussalas dienvidu galā atrodas kūrorts Šarm-el-Šeiha – tulkojumā „cara (šeiha) līcis”, kuram ir paša prestižākā jūras kūrorta reputācija Ēģiptē. Jebkurā no gada 12 mēnešiem lidmaš...

Lasīt tālāk

Taizeme

Taizeme - „Tūkstoš smaidu zeme” un pati populārākā dienvidrietumāzijas vieta, kur pieejami visi atpūtas veidi. Vēlaties klasisku atpūtu mūsdienīgā kūrortā? Lūdzu! Varbūt vētrainu naktsdzīvi un ekstremālus piedzīvojumus? Nav prob...

Lasīt tālāk