Taizeme, Puketa (2023-2024)

Informācija par kūrortu

Taizeme - „Tūkstoš smaidu zeme” un pati populārākā dienvidrietumāzijas vieta, kur pieejami visi atpūtas veidi. Vēlaties klasisku atpūtu mūsdienīgā kūrortā? Lūdzu! Varbūt vētrainu naktsdzīvi un ekstremālus piedzīvojumus? Nav problēmu! Vai tomēr vientuļu pludmali tālu no civilizācijas? Taizemē to būs gana priekš visiem! Galvenais ir uzticēt kūrorta izvēli profesionāļiem. Viesnīcu piedāvājums Taizemē ir pārsteidzoši daudzveidīgs- sākot ar grezniem kompleksiem , beidzot ar eko-bungalo, tādēļ brīvdienu budžets var būt jebdažādākais. Jebkurā gadījumā lielākā daļa atpūtas notiks ārpus viesnīcas- ekskursiju iespējas un visdažādākie apskates objekti pārsteidz pat pieredzējušākos ceļotājus.

Valsts galvaspilsēta un galvenie gaisa vārti ir Bangkoka. Klasiskajās ceļojumu tūrēs Bangkokai tiek atvēlētas 1-3 dienas, pēc kurām tūristi dodas tālāk uz pludmaļu kūrortiem.

Dienvidķīnas jūras Siāmas līča kūrorti

Pattaija: ar šo pilsētu sākās Taizemes tūrisma attīstība. Pieejami visdažādākie izklaides veidi jebkurai gaumei, bet vairums tendēti tieši uz pieaugušo auditoriju.

Samui: trešais lielākais Taizemes kūrorts. Tam raksturīgas kokosa palmas un garās pludmales.

Ko Chang: mierīga atpūta uz unikālas dabas fona. Ievērojamu salas daļu aizņem nacionālais parks.

Ko Pangan: tieši šeit notiek slavenās Full Moon Party pludmales ballītes

Hua Hin/ Cha-Am: karaliskās ģimenes iemīļotā atpūtas vieta. Vairums viesnīcu atbilst 4-5 zvaigznēm un ir celtas izsmalcinātā angļu stilā.

Andamanu jūras kūrorti:

Puketa - pati lielākā Taizemes sala, kurā ir daudz apskates objektu un desmitiem pludmaļu- katra ar savu raksturu un savai auditorijai.

Kao Lak - neskarta daba, tīras pludmales, atpūtas centri un daivinga skolas.

Krabi - provinces, kur atrodas klintis no filmas ‘Avatars” un džungļos grimstošas pludmales, neskatoties uz ko, tūrisma infrastruktūra te ir labi attīstīta.

Phi Phi – mazītiņas salas ar vienreizēji skaistu dabu. Ļoti saistošas daiveriem. Vakaros tur pat smiltīs tiek rīkotas ballītes ar uguns šovu.

Ko Jo Noi - nekādu trokšņu un steigas. Ideāla vieta mierīgai, savrupai atpūtai.

Sezonas un klimats

Taizemē izšķir trīs sezonas- sauso, lietus un vēso. Pats sausākais un karstākais periods ir no marta līdz maijam, kad ir vismazāk nokrišņu (35...+40 °С). Bet protams, mitrums nekur nepazūd, bet gan izgarojot uzkrājas atmosfērā, lai pēdējās maija dienās nolītu mussonu lietus veidā. Lietus sezonas ilgst no maija līdz novembrim, bet tas nenozīmē, ka visu vasaru valstī valda slikts laiks. Tropiskais lietus mēdz būt blīvs, bet nekad ne ilgāks par divām-trim stundām, pēc kurām debess atkal noskaidrojas un nekas netraucē atrasties pludmalēs. Oktobrī, novembrī laiks var būt dažāds, iespējami gan lokāla rakstura plūdi. Toties decembrī iestājas vēsā un sausā „ziema”. Gaisa un ūdens temperatūra visā valstī ir apmēram  +28...+30 °С un iestājas aktīvākā tūrisma sezona. Taizeme ir piemērota atpūtai cauru gadu, te vienmēr ir silts un saulains, bet mussonu lietus tikai piedod tropisko kolorītu.

Laika zona

Laika starpība starp Latviju un Taizemi ir +4 stunda.

Valūta

Taizemes bats. 1 bat = 100 satangi. Norēķināties pieņemts ar vietējo valūtu. Visizdevīgākais valūtas maiņas kurss ir bankās. Ieteicams līdzi ņemt US dolārus, pie tam visizdevīgākais kurss to apmaiņai uz batiem būs tieši 100 un 50.

Vīzas noformēšana

Lai iebrauktu Taizemes terotorijā, nepieciešama tūristu vīza kā nepilsoņiem, tā arī LR pilsoņiem.

Ģeogrāfija

Taizeme atrodas dienvidrietumāzijā. Taizemes forma uz kartes atgādina ziloņa galvu, kur acis ir Bangkoka, bet snuķis (kur izkārtojušies vispopulārākie kūrorti) – dienvidi. No  rietumu puses Taizemi apskalo Dienvidķīnas jūras Siāmas līcis, bet no rietumiem- Andamanu jūra. Taizeme rietumos robežojas ar Kambodžu un Laosu, austrumos ar Mjanmu , bet dienvidos ar Malaiziju. Taizemes reljefs ir diezgan daudzvedīgs- ir līdzenumi, kalni un klintis. Šeit ir vairāk kā 70 nacionālo parku un rezervātu. Taizemei ir daudz lielu un mazu salu, no kurām lielākās ir Puketa, Čanga un Samui.

Vēsture

Par Taizemes pirmssākumiem konkrētu vēsturisku liecību nav. Atskaiti pieņemts veikt no 1238. gada, kad tās teritorijā tika izveidota pirmā valsts- Sukhotai, kura eksistēja apmēram pusotru gadsimtu , līdz tās vietā nāca daudz lielākā un strauji augošā Ajutaja karaļvalsts, kuras otrs nosaukums bija Siāma. Tajā laikā notika nepārtraukti kari starp Birmu un Kampuču un 1767. gadā Ajutaja tika sagrauta. 19782. gadā Siāmas impēriju pārcēla uz Bangkoku. Nākošo 100 gadu laikā tā no ciemata pārvērtās par valsts lielāko pilsētu. Sākās kolonizāciju periods, kuru karalistei izdevās izbēgt, kaut arī visas kaimiņu valstis tika sadalītas starp Angliju un Franciju. Taizemieši ļoti lepojās ar šo faktu un ne velti XX gadsimta 30-tajos gados, kad Siāmā valdīja konstitucionālā monarhija, Taizeme ieguva savu šībrīža nosaukumu, kas tulkojumā nozīmē „brīvo ļaužu valsts”

Mūsdienās Taizeme i demokrātiska valsts, taču karalis joprojām ir lielā cieņā. 1946. gadā pie varas nāca Rama IX, kas kļuva par visilgāk valdošo monarhu pasaulē. Neskatoties uz to , ka valsts politiskā situācija nestāv uz vietas, viņa autoritāte netiek apšaubīta. 70.tajos gados Taizemē sāka attīstīties tūrisms un tagad tas ir valsts galvenais budžeta sveidotājs.

Valoda un reliģija

Vairāk kā 90% Taizemes iedzīvotāju seko budismam, kas atstāj iespaidu uz mentalitāti. Taizemieši ir ļoti līdzjūtīgi pret visām dzīvajām būtnēm, kas izpaužas aizkustinošās rūpēs par dzīvniekiem un mierīgā attieksmē pret bērniem. Arī  pret tūristiem vērojama visnotaļ laba attieksme. Pat savrupākajā tropiskajā salā iespējams atrast , ja ne templi, tad vismaz nelielu svētvietu, savukārt lielajās pilsētas ir daudz garīgās attīstības centru, no kuriem liela daļa ir atvērta arī tūristiem. Valoda ir skanīga un melodiska. Teiktā nozīme var mainīties atkarībā no intonācijas kāda tiek lietota. Interesanti, ka taizemiešu valodā nav vārda „ bads” , toties ir vairāki vārdi kas apzīmē smaidu.

Saskarsme ar ārzemniekiem nesagādā nekādas problēmas, kūrortu rajonos vietējie iedzīvotāji pārzin angļu valodu , bet dažās vietās arī krievu.

Virtuve

Taizemes virtuve ir atsevišķs iemesls, lai pavadītu atvaļinājumu šajā valstī. Tās pamatā ir rīsi, nūdeles, jūrasprodukti, gaļa, dārzeņi un augļi, pie kam augļu asortiments ir tiešām iespaidīgs. Simtiem ēdienu, sākot ar asām zupām ar kokosa pienu, beidzot ar olu nūdelēm ar zaļo mango un smalcinātiem riekstiem. Svaigu un gardu ēdienu iespējams atrast kā restorānos, tā arī vietējo ēstuvēs.  Taizemē populāras ir ielu ēstuves, gandrīz katrā pilsētā ir „nakts tirgi”, kur pulcējas vietējo delikatešu tirgoņi. Runājot par dzērieniem, svaigi spiestas sulas, ledus tējas un kafiju tiek pārdotas visur, tā pat tūristi ir iecienījuši vietējo alu.

Тransports

Transporta sistēma Taizemē sevī ietver lidostas, dzelzceļus, autoostas un jūras ostas. Taizemē ir kreisās puses kustība, ceļi un autostrādes ir labā stāvoklī, norādes ir dublētas angliski. Vietējie iedzīvotāji ( un arī tūristi) ļoti bieži kā pārvietošanās līdzekli izmanto skūterus (jeb motobaikus), tuk-tuk, takšus un personīgās automašīnas.

Svētki

Pirmā februāra piektdiena ir ziedu festivāls Čiangmai pilsētā.

Februāra sākums- ķīniešu jaunais gads, kuru ar vērienu svin visā valstī.   

Aprīlis- Songkran, jeb Taizemes jaunais gads- šajā diena pieņemt vienam otru apliet ar ūdeni un mierīga pastaiga pa ielu var pārtapt pamatīgā „peldē

Novembris, pilnmēness- Loi Kratong, massu pasākums, kurā tiek palaistas papīra laternas un laiviņas no palmu lapām     

5.decembris- karaļa dzimšanas diena. Oficiāla brīvdiena, kad uz ielām notiek parādes un karnevāli.

Мedicīna

Taizemē medicīna, pēc labākajām rietumu tradīcijām ir ļoti augstā līmenī. Daudzi ierodas šeit tieši , lai uzlabotu veselību. Neskatoties uz to, hospitalizācija un ārstēšanās slimnīcā var būt ļoti dārga, tāpēc tūristiem ieteicams jau laicīgi padomāt par medicīnisko apdrošināšanu.

Kur zvanīt nepieciešamības gadījumā

Tūristu policija- 1155

Policijas, ātrās palīdzības un ugunsdzēsības apvienotais numurs- 191

Ceļu policija 1193

Noderīgi padomi

Smaidiet! Taizemieši ir mierīgi, pacietīgi un labvēlīgi. Jebkuros apstākļos viņi cenšas saglabāt mieru, bet atklāta rupjība no jūsu puses var izraisīt attiecīgu pretreakciju. Nekādā gadījumā neapspriežiet un neaizskariet mūkus, jeb Karali un viņa ģimeni.

Ar cieņu attiecieties pret budistu svētvietām- apsedziet kājas un plecus apmeklējot tempļus, nekāpiet uz altāra ar kājām.

Draudzīgs žests skaitās uzsišana pa plecu, bet otra cilvēka galvai nedrīkst pieskarties- pēc taizemiešu tradīcijām tieši tur atrodas cilvēka gars.

Apmeklējot bārus, esiet uzmanīgi un ievērojiet elementāros drošības noteikumus.

No valsts nedrīkst izvest statuetes, kuras attēlo Bodhisatvu un Buddu , ja tās ir augstākas par 13 cm un mūku īpašos ziedojumu vākšanas traukus. Izņēmuma kārtā to drīkst darīt tikai mūki, kas izved minētos priekšmetus uz kultūras un zinātnes pasākumiem. Pie tam licencei jābūt Taizemes Tēlotājmākslas Departamenta izdotai.

Iebraukšanas noteikumi Taizemē

LR pilsoņiem iebraukšanai Taizemes Karalistes teritorijā ir jānoformē vīzas. To var izdarīt vai nu Taizemes lidostā, vai arī jau priekšlaikus Taizemes Karalistes vēstniecībā:

Tūrisma vīzas derīguma termiņš (one entry turistic visa) 14 dienas.
Noformēšanas laiks 10-14 dienas.
LR pilsoņiem ir iespēja noformēt vīzu, ielidojot Bahgkokas pilsētas lidostā (vīzas noformēšanas laiks var aizņemt vairākas stundas). Maksa par vīzu – 2000 Bati (THB jeb ~ 55€).
Pases derīguma termiņam uz brīdi, kad tūrists izbrauks no Taizemes, jābūt vēl vismaz 6 mēnešiem.

LR nepilsoņiem iebraukšanai Taizemes Karalistes teritorijā ir jānoformē vīzas. To var izdarīt jau laikus Taizemes Karalistes vēstniecībā:

Tūrisma vīzas derīguma termiņš (one entry turistic visa) 14 dienas.
Noformēšanas laiks 10-14 dienas.
Pases derīguma termiņam uz brīdi, kad tūrists izbrauks no Taizemes, jābūt vēl vismaz 6 mēnešiem.